ČAV ČAV - Českomoravští­ amatéři vysí­lači

pokračujeme v dí­le těch, kteří­ byli první­...

Vítejte
Uživatelské jméno:

Heslo:


Pamatuj si mě

[ ]
Hlavní menu
Účetnictví sponzoruje

Předběžné výsledky Zimního QRP závodu na VKV 2019
Tady jsou předběžné výsledky 11. ročníku Zimního QRP závodu na VKV 2019:
[odkaz]
Prosím, pošlete případné připomínky a žádosti o výpisy chyb. Na odpověď si budete muset počkat, odjíždím na týden na hory a nebudu mít přístup k deníkům.
Současně upozorňuji stanici OK1KZL, aby dodala požadované náležitosti, jinak bych musel jejich deníky vyřadit jenom na kontrolu, což by byla škoda.Mirek OK1DOM
Poslal ok1dom dne Friday 15 February 2019 - 22:56:09  ::  | verze pro tisk

OK5CAV & Zimní QRP závod na VKV 2019
Letos jsem pojal myšlenku, že v rámci oslav 120 výročí narození Přemysla Motyčky OK1AB umožním závodníkům si během Zimního QRP závodu udělat diplom k tomuto výročí. Ke značce OK5CAV jsem přibral i VO Jindru OK4RM a domluvili se na společné akci. Dělba byla jednoduchá, já zajistím zařízení a Jindra zajistí sebe.

Nastala neděle, ráno kouknu z okna, vidím vlhkou silnici a řeknu si, je to dobré a cosi utrousím na adresu meteorologů. Doplním kalorie a uvedu sebe do stavu schopného prezentace alespoň před nenáročnou společností. Pro jistotu vyhlédnu opět z okna - silná změna, na všem leží tlustá duchna sněhu a stále chumelí. Vzpomena si na pumpy v zimě, vyhledám zimní doplňky a tiše vzdám úctu panu Jaegerovi. Na první dobrou objevím své auto a vysvobodím ho ze sněžného příkrovu. Pro jistotu po cestě přiberu lopatu srdcovku. Načež slyším neuvěřitelně hlasitý dlouhodobý rachot, jako by se řítil postupně celý dlouhý panelák. Přiznám se, že jsem se rozhlédl, co kde spadlo. V bílé vánici jsem neviděl nic. Shodou okolností Jindra viděl druhou část, fialový záblesk přes celou oblohu. Moc se tomu jevu nemohl věnovat, protože mu poněkud překážel v cestě mlaďoch, který zjistil, jako už jiní před ním, že s osobním vozem betonovou bariérou prostě neprojede.
Po tomhle zážitku s bouřkou v zimě nastalo rozhodování, zda vůbec vyrazit mimo hromosvody. Rozhodnuto, že když už jsme se vykopali do toho hnusu venku, že budeme pokračovat a hyn sa hukáže.
Naložena spousta hebletí a vyraženo na karlovarskou dálnici. Velmi rychle zjištěno, že optimální rychlost je 50 km/h, přičemž občas jsem v závětří mohl auto rozdráždit až na celých 70 km/h. Jelo s v klasické bílé tmě. V Řevničově nastalo rozhodování, zda pokračovat po lepší silnici, ale prudší s vracečkami, či postupně pomalu stoupat po okresce nejnižší třídy. Zvole druhou možnost jsem si užil jízdy nedotčeným sněhem, kde nebylo příliš jasné, kde je ještě silnice a kde škarpa. Díky Jindrovu navigování se mi podařilo zacouvat na správné místo, přes zrcátka jsem viděl jen bílou pláň.
Anténa jde postavit ve dvou velmi svižně, jenom jsem zjistil, že v tomto autě nemám sadu klíčů ani kombinačky. Naštěstí stačilo poutahovat matky rukou. Horší zádrhel byl s notebookem, kdy jsem nenašel napáječ z autozásuvky, tak jsem vzal měnič 12V/230V 150W. Nadproudová ochrana vyhodila vždy, když jsem se pokusil připojit napáječ notebooku. Přitom jsem to už měl vyzkoušené. Tak jsme museli vyjít s tím, co dodají baterky v notebooku. Se zpožděním (přece jenom na té dálnici jsme zatli pořádnou sekeru do časového plánu) jsme vyjeli na 70 cm. Po půlhodině začal pálit mikrofon v ruce, ozývalo se cvakání a dokonce se restartnul transceiver. V rukavicích vytažen konektor od antény a vyvrhnut ven z auta. Tím pro nás skončilo vysílání na 432 MHz.
V 11 UTC jsme opatrně připojili anténu do konektoru pro 144 MHz a zahájili druhou etapu. Tam to bylo veselejší, ale pro změnu nás trápilo sršení od VN 22 kV. Vedení nás obkličovalo ze 3 stran, tomu se nedalo uniknout. Chvíli před koncem závodu ukončila baterka práci notebooku, takže poslední 3 spojení byla klasicky na papír.

Skrz okno u auta jsme viděli (pro nás) veselou situaci. Traktor, který protahoval silnici, zapadl velkými koly do škarpy tak, že se radlicí opřel o silnici a přední kola mu bezmocně bimblala nad polem. Po chvíli přijel druhý, větší traktor a jal se s ním cukat. Nezmohl nic. I začal kolem uklízet a při té příležitosti zapadl do protilehlé škarpy. Tak tam viseli oba. Naštěstí se mu podařilo po nějakém lomcování se osvobodit, objel kolem po nájezdu na pole a ten menší traktor vytáhl jako řepu.

Demontáž byla rychlá, za ta léta už v tom mám cvik, každá věc má své místo. Navíc přestalo chumelit a nefuněl tak silný vítr.
Návrat byl příjemnější, i okreska byla protažená traktorem, na dálnici nepříliš rychlá kolona. Dal jsem přednost bezpečnosti před rychlostí a bez nějakých excesů dojel domů.

Doma mne čekalo nemilé překvapení. Po připojení na nabíječku a zapnutí notebooku se objevilo jen prvních 5 spojení na 70 cm a nic víc. Vzdal jsem díky Vláďovi OK1DIX, že ve svém logu VUSC pamatoval na takovou situaci. Našel jsem poslední zálohu a tam bylo vše. Ufff. Dopsal jsem spojení z papíru a vygeneroval .edi deník. Takže vlastně pohoda.

Jaký byl Zimní QRP závod na VKV v roce 2019? Alespoň v Čechách zimní a skutečně zážitkový. Rozhodně na něj nezapomenu.
A, mimochodem, víte, že to byl už 11. ročník? Ne? Tak teď to už víte.


Mirek OK1DOM
Poslal ok1dom dne Tuesday 05 February 2019 - 22:14:03  ::  | verze pro tisk

Valná hromada Č.A.V.
Výbor Č.A.V. svolává řádnou valnou hromadu, která se bude konat v sobotu 23.2.2019 od 10 hodin (SEČ) v salónku "u krbu" hotelu Svornost, Novozámecká 284, Praha 9 - Dolní Počernice .

Předpokládaný čas ukončení valné hromady je ve 13 hodin.

Tato pozvánka již byla zaslána všem členům, kteří poskytli výboru aktuální kontaktní e-mail. Osobní účast na VH potvrdilo 16 členů. Členové, kteří pozvánku mailem neobdrželi, ale mají zájem zúčastnit se osobně účastnit nebo prostřednitcvím zmocněnce, nechť prosím obratem kontaktují předsedu Č.A.V. Jindřich Vavrušku (ok4rm@c-a-v.com)
Poslal ok4rm dne Friday 01 February 2019 - 14:44:02  ::  | verze pro tisk

Hledá se 20 statečných
Vážení přátelé, členové ČAV!

Diplom Pravoslav Motyčka – 120 let vznikl velmi narychlo, od prvotního nápadu 7. ledna 2019 až po první den akce, 20. leden, kdy byly hotové podmínky diplomu a vyjely první stanice na VKV a KV.

V tomto shonu jsme Vás nestihli řádně informovat o připravované akci, což byla zejména moje povinnost. Za to se upřímně omlouvám. Všechny záležitosti řešíme za chodu. Kdyby někoho z nás bývalo napadlo s větším předstihem, že se blíží takové výročí, jistě by bývalo bylo na organizaci více času.

Touto cestou bych však chtěl poprosit všechny členy ČAV, kterým to dovolí zdraví, povinnosti a stav techniky, aby se pokud možno zúčastnili provozu na KV i VKV v co nejhojnějším počtu. Pojďme usnadnit získání diplomu radioamatérům v blízkém okolí tím, že se objevíme každý víkend ve zvýšeném počtu na KV. Pojďme se objevit každou sobotu ráno mezi 8-9 UTC v okolí 3765 KHz SSB a 3535 KHz CW a zopakujme to ještě odpoledne mezi 15 až 17 UTC.

Blíží se také několik závodů na VKV, pro mnohé šance získat body na jednom, dvou či více VKV pásmech: Provozní aktivy (17.2, 17.3. a 19.5.), Zimní QRP závod (který pořádá ČAV) tento víkend, 3.2.2019, Velikonoční závody (21.4.2019) a také subregionály (2.-3.3.2019 a 4.-5.5.2019).

Sejde-li se na jednom pásmu 20 členů ČAV ve stejném čase, je to pro některé naše přátele a kolegy (hlavně z DX zemí) velká šance získat diplom, dokonce i když se jim nepodaří „trefit“ OL120AB.

Najde se dvacet statečných? Sejde se dvacet z nás v sobotu ráno na osmdesátce?

P.S. upřímné díky všem, kdo se dosud aktivně zapojili svou přítomností na pásmech, což jsou zejména OK1RH, OK1FAB, OK1MKX, OK2SK, OK2PXJ, OM0TM, OM3ID, OM5AB, silně obsazené Košice OM8AQ, OM8YL, OM8ON a tým, který umožnil a podpořil účast OL120AB na VKV v neděli 20.1.2019: OK1DXD, OK1NOP, OK1DPF. A speciální poděkování OK1DOM za všemožnou podporu a rady.

Alternativní umístění této novinky na novém webu ČAV (v pokusném provozu).
Poslal ok4rm dne Wednesday 30 January 2019 - 09:03:43  ::  | verze pro tisk

Mgr. Lubomír Šlehobr, OK7YY, SK
Po necelém týdnu jsem dostal další smutnou zprávu. Tentokrát umlkl klíč Lubomíra Šlehobra, OK7YY, který zemřel v pondělí, 21. ledna.
Poslal ok4rm dne Thursday 24 January 2019 - 19:57:45  ::  | verze pro tisk

David Klimosz, OK1RK, SK
Dostali jsme smutnou zprávu, že nás ve středu 16.1.2019 navždy opustil David Klimosz, OK1RK, ve věku pouhých 47 let.

Odpočívej v pokoji.
Poslal ok4rm dne Thursday 17 January 2019 - 22:57:24  ::  | verze pro tisk

OL120AB, 120 let Pravoslava Motyčky, OK1AB
Od 20. ledna 2019, v den 120. výročí narození Pravoslava Motyčky, zahájíme příležitostné vysílání stanice OL120AB k tomuto výročí a k uctění památky OK1AB, který byl prvním československým plně legálním radioamatérem s příslušnou koncesí.

K této příležitosti bude vydáván diplom s těmito podmínkami:

Podmínky diplomu "Pravoslav Motyčka 120 let"

Diplom může získat libovolná oprávněná radioamatérská stanice nebo posluchač, který dosáhne v době od 19.1.2019 23:00 UTC do 19.5.2019 21:59 UTC výsledku 120 bodů za spojení či poslech spojení s bodovanými stanicemi, zašle řádně vyplněnou žádost a výpis spojení mailem na adresu -email- .

Bodování spojení

OL120AB24 body
OK5CAV12 bodů
Stanice ze seznamu členů ČAV6 bodů
Ostatní OK a OM stanice1 bod
S každou bodovanou stanicí lze po celou dobu trvání akce navázat na každém pásmu jedno platné (bodované) spojení bez ohledu na druh provozu.

Pro bodování stanic členů ČAV platí seznam v podobě platné v den ukončení akce.

Do diplomu nelze započítat žádná spojení přes libovolné typy aktivních převaděčů a retranslátorů: pozemní, balonové nebo letecké, satelitní, internetové (Echolink) a podobně.

Předání diplomu

Úspěšným žadatelům bude diplom zaslán v elektronické podobě ve formátu PDF na adresu elektronické pošty uvedené v žádosti.

Úplné znění podmínek diplomu včetně seznamu stanic bodovaných 6 body najdete zde.

Poslal ok4rm dne Saturday 12 January 2019 - 15:19:26  ::  | verze pro tisk

V návrhu radioamatérské vyhlášky Bosny a Hercegoviny (E7) se zmiňuje QSL služba
V BiH (prefix E7) právě probíhá veřejná diskuse k připravované nové vyhlášce o radioamatérství.

V textu návrhu mne zaujaly především dvě věci:

1. Stejně jako na Slovensku, pravidla regulující ARS nejsou "rozmazána" do tří vyhlášek a promíchána s nesouvisející problematikou jiných služeb, ale jsou sepsána v textu jediného předpisu.

2. čl. 4 Vyhlášky ustanovuje, že QSL službu mohou používat všichni držitelé značky s prefixem E7, a že QSL služba podléhá regulaci RAK BiH (obdoba našeho ČTÚ).

Plný text článku 4

Článek 4
(QSL služba BiH)

(1) QSL služba je správní místo a oficiální adresa, přes kterou jsou přijímány a odesílány QSL lístky.

(2) Za uživatele QSL služby v Bosně a Hercegovině se považují všichni držitelé platné značky (radioamatérského povolení, pozn. překl.) s prefixem "E7" ve třídě vydané Agenturou (RAK BiH, pozn. překl.).

(3) Agentura odpovídá za řízení a provoz QSL služby. Agentura může delegovat řízení a provoz QSL služby v Bosně a Hercegovině jinému subjektu způsobem předepsaným v čl. 5 odst. 3 tohoto předpisu.

Co říkáte, to je pecka, že? Kdyby tak u nás byla QSL služba regulována ČTÚ (a případně dotována státem)... Pro zajímavost, za rok 2018 jsem obdržel jediný QSL lístek (od posluchače). Za téměř 1400 korun to je trochu drahý kousek papíru.
Poslal ok4rm dne Thursday 10 January 2019 - 08:05:44  ::  | verze pro tisk

Nikola Tesla (10.7.1856 - 7.1.1943)
Nikola Tesla, známý vynálezce a konstruktér, skončil svou životní pouť před 76 lety v hotelu Wyndham v New Yorku. Díky Teslovým výzkumům střídavého proudu umíme využívat rádiové vlny, základ našeho hobby.

Poslal ok4rm dne Sunday 06 January 2019 - 13:30:11  ::  | verze pro tisk

PF 2019
Poslal ok4rm dne Thursday 03 January 2019 - 11:14:29  ::  | verze pro tisk

Přejít na stranu       >>