ČAV ČAV - Českomoravští­ amatéři vysí­lači

pokračujeme v dí­le těch, kteří­ byli první­...

Vítejte
Uživatelské jméno:

Heslo:


Pamatuj si mě

[ ]
Hlavní menu
Účetnictví sponzoruje

Výsledky Letního QRP závodu 2020
Omlouvám se za delší dobu vyhodnocení Letního QRP závodu. Letos nebyly Holice, takže jsem ocenil, že jsem nebyl pod takovým extrémním časovém tlakem, jako každý rok v létě. Navíc v té době jsem měl neobvyklý nával pracovních povinností. Do toho jsem musel řešit protesty, což zdržovalo, navíc když byly potíže s komunikací. O dovolených se lidi nekoukají do svých mailových schránek.

Jste zajisté zvědaví, jak to dopadlo. Tak tady [odkaz] to je.
Poslal ok1dom dne Sunday 20 September 2020 - 15:42:54  ::  | verze pro tisk

Deklarované a předběžné výsledky QRP závodu
Deklarované a předběžné výsledky Letního QRP závodu na VKV 2020 jsou zde:
[odkaz]
Prosím o reklamace, připomínky a případné žádosti o errorlogy.

Omlouvám se, špatně se mi přiřadily sloupce s ODX. Vím o tom a v příští verzi to bude opraveno.
Další verze už je:
[odkaz]
Jsou doplněné 2 stanice do kategorie Multi, jejichž deníky se zatoulaly a opraveny sloupce ODX.
Trochu se změnily sražené body za chyby, přibyly mi checklogy.

GL! Mirek OK1DOM
Poslal ok1dom dne Monday 17 August 2020 - 23:00:09  ::  | verze pro tisk

Pozvánka na Letní QRP závod na VKV
Letní QRP závod na VKV bude 02.08.2019 od 07:00 UTC. Zvu i mládežníky, neboť paralelně je Závod mládeže od ČRK.
Nemůžu vám slíbit pěkné počasí, na letošek jsem ho nedokázal objednat, prý už je vyprodané. Snad alespoň nebude bouřit.

Podmínky Letního QRP závodu na VKV jsou zde: [odkaz]

Všechny zvu na závod s minimem rušení.
Mirek OK1DOM
Poslal ok1dom dne Thursday 16 July 2020 - 22:05:18  ::  | verze pro tisk

Zimní QRP závod na VKV 2020
Konečné výsledky Zimního QRP závodu na VKV, který se jel v neděli 02.02.2020 jsou zde:
[odkaz]
Mirek OK1DOM
Poslal ok1dom dne Monday 02 March 2020 - 00:16:24  ::  | verze pro tisk

Můj Zimní QRP závod
Letošní Zimní QRP závod byl poněkud atypický. Při přípravě věcí jsem odložil lopatu srdcovku s tím, že letos nebude potřeba, na rozdíl od loňska. Nemýlil jsem se, teplota byla netypicky hodně nad nulou, jenom silný vítr byl nepříjemný. Nabil jsem akumulátor 74Ah speciální profi nabíječkou, ta mi odsouhlasila, že je v pořádku a zcela nabitý. Jediné, co mi nefungovalo, byl nově koupený autonapaječ k Dellu. Přestože na krabičce popisky souhlasily, uvnitř bylo něco s jiným konektorem. Prošel jsem všechny mně dostupné notebooky (a že jich je) a neobjevil jsem žádný, do kterého by konektor pasoval. Vzal jsem tedy měnič 12V/230V/150W s tím, že napájecí cesta bude poněkud složitější.
Bez potíží jsem dorazil na své tradiční místo na QRP závody, na Džbán. Sestavil jsem stožár, odměřil a zarazil kolíky, připevnil anténu, připojil koax s novým konektorem. Šmátrám v krabici po poctivém hřebíku krováku, kterým jsem vždy přitloukal patu a ono nic. Co teď? Oko mi padlo na prožlukle těžký akumulátor a už ležel na patě. Pro jistotu jsem odjel autem z dosahu a opatrně zvedal stožár. Bylo to jen taktak, akumulátor se klepal, ale vyšlo to. Bohužel po podrovnání stožáru jsem zjistil, že letos jsem měl špatné oko na úhly. Kotvy nebyly po 120°, ale dvě zhruba 160°, jako naschvál ty proti větru. Vítr statečně pajtloval anténou sem a tam. Už se mi nechtělo se brodit rozbahněným polem, tak jsem mávl rukou a nechal být.
Vybalil jsem stanici, připojil konektory, napájení tcvru připojil k velkému akumulátoru, zapnul měnič pro notebook. Na měniči jen problikla zelená ledka a zhasla. Po chvíli laborování jsem dokázal tak akorát ledku na měniči rozblikat, ale do notebooku nešlo stále nic. I rozhodl jsem se zdroje netrápit a šetřit si baterky v notebooku na druhou etapu, kde bude přece jenom více spojení a etapu 432 MHz odjet postaru na papír. Naladil jsem OL4N, zmačknu tlačítko na mikrofonu – a tcvr se vypnul. Vypnu ho tlačítkem, znovu zapnu, stisknu PTT a tma. Vyhrabu PSVmetr, změřím anténu, je v pohodě. Oškrábu kontakty na akumulátoru, zaklíčuju, tma. Zkusím stáhnout výkon a až zhruba při 2 W jsem schopen i vysílat. Doslova jsem uklohnil několik místních spojení a už je druhá část závodu. Zapínám notebook. Tcvr mi dovoluje dokonce 7 W, tak to už jde. Stožár mám hned za dveřmi, nechce se mi otevírat pro každé pootočení dveře, tak jezdím oknem nahoru a dolů. Najednou cvrnk, ulétne tlačítko a nejde hnout ničím. Hodím přes okno kus hadru a pracuji dál. Hodinu jedu závod, dokonce mi přijdou stanice přes 300 km. Hodina deset minut za mnou, kouknu na baterku v notebooku, ukazuje 66%. Jsem spokojený, tohle vyjde. Usoudím, že je čas se podívat na chat. Zadám údaje, přihlásím se. Najednou hláška, že došla baterka, ukládá, uspává a tma na displeji. Zcela konsternovaně koukám na černý displej, v šoku jsem zapomněl poslední číslo spojení. Nemám už na nic chuť. Přemýšlím nad tím, jak sám sundat ve větru stožár bez pořádně ukotvené paty, aniž by došla anténa k úhoně. Zastavuje u mne auto, vyskakují dva hamové z radioklubu v Rakovníku jako deux ex machina. S jejich pomocí je stožár dole natotata. Skvělá náhoda mi zvedá náladu. Začíná pršet. Balím, všechno je od bahna, já také, navíc nahoře mokrý a celkově promrzlý. Nasazuji čudlík k ovládání dveří, nefunguje. Koukám po pojistkové skříni, krásně vyvedené popisky, jen k oknu nic. Znovu si hraji s čudlíkem, různě s ním kvedlám, částečný úspěch. Ostatní okna fungují, jen tohle vepředu u spolujezdce zůstává zatvrzele dole. Co se dá dělat. Na sedačku hodím hadr, na hlavu narazím čepici a vyrážím ku Praze. Topení hezky naplno, zapnuté ohřívání sedačky. V autě průvan, zvedám si límec, abych zítra mohl otáčet hlavou. Najíždím na dálnici. Do 100 km/hodinu to ještě jde, při vyšší rychlosti mi to chce vytrhnout pravý bubínek z kořenů. Zařazuji se do kolony, chalupáři nespěchají v tom nečase, levým pruhem se občas někdo přežene kolem, jen zvířená mlha za ním. V práci přikryji okno igelitem, přivřu do dveří a odjíždím MHD tak, jak jsem. Vzhledem k tomu hnusu, co stále padá, se nikdo nepohoršuje, alespoň ne veřejně.
Doma strkám notebook do nabíječky, ukazuje, že je zcela vybitý. Kotevní šňůry dávám do kbelíku, natočím na ně vodu, přidám trochu saponátu. Voda dostává zcela hnědou barvu. Nechám do druhého dne, potom začnu proplachovat. Přestal jsem počítat, kolikrát jsem musel napustit vodu, než byla zhruba čistá. Rozkládám je po ústředním topení, drahá polovice to naštěstí nekomentuje, i když moji činnost bedlivě sleduje. Ještě jeden ústrk mi závod připravil. Po intenzivním kvedlání v kýblu vznikl na šňůrách spletenec přímo gordický. Velký kus večera je rozmotávám, stále 3 šňůry mají maximálně 5 konců. Nakonec zvítězím nad hmotou, šňůry jsou odseparovány a smotány do klubek.
Kdysi dávno před lety jsem koncipoval tento závod jako zážitkový, kdy si každý ročník účastníci zapamatují. Inu, funguje to tak.
Poslal ok1dom dne Tuesday 25 February 2020 - 00:05:50  ::  | verze pro tisk

Deklarované výsledky Zimního QRP závodu na VKV 2020
Tady
[odkaz]
najdete deklarované výsledky stanic ze Zimního QRP závodu na VKV 2020. Jsou už tam vyhodnocené chyby.
Prosím, zkontrolujte údaje a v případě chyby se ozvěte. Je tam mnoho ručního přepisování a různého třídění a je snadné udělat chybu.
Mirek OK1DOM
Poslal ok1dom dne Tuesday 18 February 2020 - 17:51:11  ::  | verze pro tisk

Pozvánka na Zimní QRP závod na VKV MMXX
V neděli 2. února 2020 bude Zimní QRP závod na VKV. Podmínky závodu jsou na [odkaz]

Ve stručnosti:
Soutěžní pásma:
- 432 MHz 09.00-11.00 UTC
- 144 MHz 11.00-13.00 UTC
Napájení z chemických zdrojů apod. stavba antén nejdříve v pátek, výkon max. 10W.
Poslal ok1dom dne Thursday 16 January 2020 - 21:24:56  ::  | verze pro tisk

10 let klubu CWops
10 let klubu CWops

Americký klub CWops je dnes nejvýraznějším světovým propagátorem a podporovatelem telegrafie a provozu CW a v lednu 2020 oslaví 10. výročí svého vzniku. Při této příležitosti pořádá soutěž, která je určena všem, bez ohledu na členství v klubech, bez rozdílu QTH a probíhá dle následujících pravidel:

Termín: 1. ledna 2020, 0000 UTC — 31. ledna 2020, 2359 UTC.

Pásma: 160m, 80m, 40m, 20m, 15m, 10m.

Druh provozu: pouze CW

Soutěžní kód: RST. Je vhodné uvádět i další údaje – jméno, QTH, stát či provincii, členské číslo CWops atd.

QSO: Členové CWops mohou pracovat s kýmkoli, nečlenové pouze s členy CWops.

Speciální značky: v soutěži budou aktivní jak tzv. "mini-club callsigns" CWops, tak i zvláštní příležitostné značky pro tuto oslavu — např. K3CWO, GB10CWO nebo N5A. Všechny tyto značky platí jako spojení se členem CWops. Dosud byly ohlášeny tyto značky:

DQ10CWO, DR10CWO, EG4CWO, EM10CWO, G2CWO, GI2CWO, GM2CWO, GW2CWO, K1K, K3CWO, K3M, K4CWT, K4T, K5A, K5M, K5N, K8G, KE2CWO, KE6CWO, KK1CWO, KN5CWO, KN8CWO, KT5CWO, KX4CWO, LZ10CWO, N0CWO, N1C, N5A, N5T, N5W, OL10CWO, PG10CWO, SD10CWO, SF10CWO, SM10CWO, SN10CWO, TM10CWO, TM5CWO, TM6CWO, VA1CWO, VC3CWO, W0C, W0CWO, W1C, W1CWT, W4A, W4O, W4Y, W6CWO, W7C, W7CWO, W7F, W9CWO, WY7CWO. Výčet však není úplný, další značky stále přibývají.

Členové CWops budou volat výzvu ve tvaru "CALL/CWO" or "CALL CWO".

Maximum aktivity členů a speciálních stanic bude soustředěno kolem 28 kHz od začátku pásma (tj. 3528, 7028, 14028 kHz…). Doporučuje se použít CW Club RBN Spotter (https://rbn.telegraphy.de/).

QSO navázaná během CWT v soutěži platí, QSO navázaná v ostatních závodech během uvedeného období v soutěži neplatí.Kategorie:

speciální stanice (Special Call Operations)

členové — CWops Member High Power (100W +)

členové — CWops Member Low Power (6 to 100W)

členové — CWops Member QRP (0 to 5W)

nečlenové — Non-member High Power (100W+)

nečlenové — Non-member Low Power (6 to 100W)

nečlenové — Non-member QRP (0 to 5W)Výsledek:

Členové CWops

celkový počet QSO

počet členů CWops na jednotlivých pásmech (bez duplikátů).

Nečlenové

počet členů CWops na jednotlivých pásmech (bez duplikátů).Deníky

Pro každou značku, použitou v soutěži, musí být zpracován zvláštní deník ve formátu Cabrillo. Pokud značku obsluhuje více operátorů, je třeba výsledky každého z nich sloučit do jednoho souboru ve formátu Cabrillo. Každý záznam v deníku Cabrillo musí obsahovat záznam o kategorii (viz výše).

Členové, kteří budou pracovat pod speciální značkou mohou zaslat rovněž i deník se spojeními, navázanými pod soukromou značkou.

Deníky je třeba odeslat nejpozději do 9. února 2020 na adresu: -email-.Diplomy

Diplomy za účast

Diplom obdrží každý účastník (člen i nečlen), který naváže nejméně 25 QSO se členy CWops nebo speciálními stanicemi. Za každých dalších 25 členů CWops (včetně speciálních stanic) bude vydána doplňovací známka.

Žádosti o diplomy za účast a doplňovací známky je třeba odeslat do 9. února 2020 na adresu: -email-.Kontinentální diplomy – nečlenové

Diplom bude udělen za nejvyšší skóre nebo nejvyšší počet QSO za každý kontinent v kategoriích nečlenů:

Non-member High Power (100W+)

Non-member Low Power (6 to 100W)

Non-member QRP (0 to 5W)Kontinentální diplomy – členové CWops

Diplom bude udělen za nejvyšší skóre nebo nejvyšší počet QSO za každý kontinent v kategoriích členů:

Special Call Operations

CWops Member High Power (100W +)

CWops Member Low Power (6 to 100W)

CWops Member QRP (0 to 5W)

Člen CWops může získat pouze jeden diplom. V případě, že člen dosáhne nejvyššího skóre a současně nejvyššího počtu QSO, bude udělen diplom za "top score" a další člen v pořadí obdrží diplom za nejvyšší celkový počet QSO.

Veškeré otázky ohledně soutěže je třeba posílat na adresu -email-.Informace o klubu

Na rozdíl od podobných klubů v Evropě nemá CWops jen diplomový program a závody, ale organizuje i tzv. CW Academy, což je velmi propracovaný systém kurzů telegrafie, zaměřených především na zdokonalování. K dispozici je i řada programů a jeden ze zakládajících členů, Rob Brownstein, K6RB (CWops #3) vytvořil novou metodu výuky telegrafie, na kterou mu byl USPTO dne 2. 4. 2019 udělen US patent č. 10249216.

Přestože je CWops klubem výběrovým, roste velmi rychle. V době psaní tohoto článku (konec prosince 2019) měl přes 2400 členů, měsíční přírůstek je 10-20 členů. Členství se udílí na základě 4 doporučení od stávajících členů. Systém doporučení je založen na tom, že nominuje jeden člen a 3 další tento návrh sponzorují. Na rozdíl od některých klubů je však dosažení doporučení velmi snadné, je totiž povoleno se na doporučení domluvit (např. přes klubovní mailing list), proto není nijak neobvyklé, že aktivní, skutečně vynikající operátor tato doporučení nasbírá během jednoho dne. Jak doporučení získat? Předpokládá se, že operátor zvládá rychlost minimálně 25 WPM (125 zn./min.) v otevřené řeči. Člen je oprávněn nominanta doporučit, pokud s ním měl nejméně 2 spojení během uplynulých 12 měsíců. Délka spojení ani pásma nejsou předepsána.

Nominující člen smí vyvolat "kampaň" na mailing listu či vybídnout další známé členy, aby si prošli své deníky a pokud nominanta znají a měli s ním nejméně 2 spojení během uplynulých 12 měsíců, ať sponzorují jeho členství. Veškerá agenda probíhá na stránkách klubu ve členské sekci, takže celá procedura je velmi rychlá. Pokud nominant dosáhne 4 doporučení, je pozván k registraci a zaplacení prvního členského příspěvku ve výši $12 na rok. Pokud z kalendářního roku uplynula polovina (tj. pozvání je odesláno v červenci až prosinci), je první příspěvek poloviční ($6). Další příspěvky jsou $12 na rok, příp. $50 na 5 let nebo doživotní členství za $100.

Na členství v CWops se kvalifikovala řada OK stanic již v prvních měsících existence klubu. Když však došlo na placení členských příspěvků, většina z nich vzala zpátečku – nechali své členství propadnout a ani se nepokusili jej obnovit. Jejich reakce na zmínku o CWops byla většinou poněkud nevrlá, ve stylu "co mi to přináší" apod. Zdá se, že je zbytečné apelovat na společnou myšlenku, podporu CW apod. - český amatér je zvyklý pouze na "členské výhody" a když je klub nenabízí, je zájem ten tam. V tomto jsme tedy stále Východ...

Děkuji za info a překlad Martinovi OK1RR
Poslal ok1dom dne Friday 10 January 2020 - 23:10:12  ::  | verze pro tisk

Stav projednávání novely vyhlášky 156/2005 Sb.
Přečtěte si stanovisko LRV k návrhu vyhlášky o technických a provozních podmínkách amatérské radiokomunikační služby ze dne 14.12.2019.

Plánovaný termín zveřejnění vyhlášky 20. ledna 2020 je zřejmě nereálný.

Z textu stanoviska také vyplývá, že z vyhlášky by podle představ legislativců měla zmizet definice operátorských tříd a ustanovení o vydávání radioamatérských povolení Českým telekomunikačním úřadem (čili, že by ČTÚ musel přestat vydávat nová povolení).

Text zveřejňujeme pouze pro Vaši informaci, neposílejte proto prosím žádná individuální vyjádření, dotazy, připomínky a podobně na žádné státní orgány. Veškeré náměty prosím směřujte na místopředsedu ČAV Mgr. Jana Švarce, OK1UU (ok1uu@c-a-v.com), případně Českému radioklubu. V této věci, která by mohla mít fatální vliv na další fungování všech radioamatérů, neorganizovaných nebo organizovaných v libovolném spolku, je potřeba postupovat společně, jednotně a s potřebnou právnickou erudicí.
Poslal ok4rm dne Tuesday 07 January 2020 - 10:59:13  ::  | verze pro tisk

100 LET WWV
100 let WWV

Nejstarší radiová stanice na světě, WWV, oslaví 1. 10. 2019 100 let činnosti a radioamatéři budou nedílnou součástí oslav.

Od 28. 9. (00:00 UTC) do 2. 10. 2019 (23:59 UTC) bude pracovat Northern Colorado ARC a WWV ARC za vydatného přispění RMHam, FCCW a mnoha operátorů z celých USA speciální stanice WW0WWV. Budou použity CW, SSB a digitální druhy provozu na všech pásmech od 160 do 6 m (na 6 m včetně meteor scatter). Stanice bude pracovat ze stanoviště ve Fort Collins, Colorado. Provoz bude probíhat na následujících frekvencích (pro pásma 12 m a 6 m nebyly frekvence oznámeny):
Pásmo CW SSB FT8
160 1,838 1,938 1,840
80 3,538 3,838 3,567
40 7,038 7,238 7,090
30 10,138 ------ 10,131
20 14,038 14,238 14,090
17 18,078 18,138 18,095
15 21,038 21,238 21,091
10 28,038 28,338 28,091

Jelikož bude provoz probíhat v těsné blízkosti vysílačů WWV, pracujících na 2,5 - 5 - 10 - 15 a 20 MHz s výkonem 10 kW ERP, bude to zároveň náročná zkouška odolnosti použitých transceiverů Elecraft a Flex Radio. Více na [odkaz] .

Za info díky Martinovi OK1RR.
Poslal ok1dom dne Tuesday 24 September 2019 - 21:07:39  ::  | verze pro tisk

Přejít na stranu   <<        >>